تاریخ انتشار خبر: ۵ , اردیبهشت, ۱۳۹۳ | ۱۹:۱۴:۰۸
کد مطلب : 26473
مدیرعامل مناطق نفت خیز جنوب :

شرکت نفت یک جایگاه تخصصی است نه سیاسی/۱۰۰۰میلیارد تومان اقدام عام المنفعه انجام داده ایم/بیش از ۷۰ درصد جذب مجموعه های نفتی بومی است

شرکت نفت یک جایگاه تخصصی است نه سیاسی/۱۰۰۰میلیارد تومان اقدام عام المنفعه انجام داده ایم

  به گزارش عصر آبادان به نقل از رهیاب نیوز، از جمله مدیران بومی نفت که این روزها سکان دار یکی از مهمترین مجموعه های نفتی کشور است مهندس حمید بورد است که اصالتا روستایی و بزرگ شده اهواز است.

تحصیلات خود را در مناطقی مانند حصیرآباد و خشایار اهواز آغاز کرده است و پس از رسیدن به مقطع دبیرستان و حضور در جبهه های جنگ نام دبیرستان محل تحصیل خود را با همکاری دوستان رزمنده اش به شهداء تغییر داده است.

پس از حضور در دانشگاه شیرازبه دلیل شرکت در جبهه های جنگ تکمیل تحصیلاتش به تاخیر می افتد و پس از پایان جنگ با حضور در دانشگاه اصفهان و انتقالی به دانشگاه نفت تحصیلات خود را تکمیل می کند.

مهندس بورد که بیش از دودهه در جایگاه های مختلف مدیریتی مجموعه های نفتی حضور داشته در سال ۸۲به عنوان مدیرپروژه های ملی حفاری منصوب می شود که به نوعی روند جدیدی درفضای شغلی وی ایجاد می کند..

خبرنگاران پایگاه خبری رهیاب برای بررسی اقدامات و پاسخ به برخی سوالات با حضور در دفتر مدیرعامل مناطق نفت خیز جنوب گفت وگویی تفصیلی با مهندس بورد انجام داده اند که در ادامه به مخاطبین محترم ارائه می شود:

*تلاش داریم مناطق نفت خیز را محیط فنی و تخصصی کرده تا در چارچوب منافع نظام در آن حرکت کنیم ، بنده  اعتقادات ولایی دارم و تا اینجا مستقل عمل کرده ام.

*اعتقاد ما این است که تولید حتما باید همراه با توسعه پایدار در منطقه باشد مسئولین ارشد وزارت نفت هم به این موضوع معتقدند ولی توانایی وزرات نفت اندازه ای دارد

*در ۵سال گذشته مناطق نفت خیز جنوب بیش از ۱۰۰۰میلیارد تومان در حوزه فعالیت خود اقدام عام المنفعه انجام داده است که کمتر به این مسائل پرداخته ایم.به دنبال تغییر نگرش در این حوزه هستیم و می خواهیم این اقدامات را به سمت فعالیت های پایدار برای توسعه مناطق سوق دهیم

*بخشی از اقدامات صورت گرفته در مناطق محروم مربوط به سفرهای استانی دولت است ولی مناطق نفت خیز به جز این مصوبات اقدامات دیگری نیز برای حل مشکلات مناطق محروم انجام داده است ،خدمات متقابل نفت به جامعه اطرافش باید بیش از این باشد و امیدواریم با گشایش های بودجه ای که انجام می شود بتوانیم اقدامات موثرتری انجام دهیم.

*ظرفیت فعلی تولید ما حدود ۳میلیون بشکه در روز است و در طی چند ماه گذشته در بخش صادارت نیز شاهد رشد بودیم .

              

*مهندس بورد در پاسخ به این سوال که آیا یارانه پول نفت است گفت:عمده پول کشور از بودجه نفت است و دولت بهتر می داند یارانه ها از کجا تامین می شود اما شاید از درامدهای نفتی یا صرفه جویی و فروش حامل های سوخت باشد دولت این چیزها را می داند.

* باید کم کم به سمتی حرکت کنیم که قیمت های واقعی حامل های سوخت پرداخت شود و این پول خرج کارهای اساسی در کشور شود فقط در بحث راه آهن اگر بتوانیم زمینه یک شبکه ریلی مناسب را فراهم کنیم در یک برهه زمانی شش ماهه یا یک ساله خیلی از پول پرداخت یارانه ها بر می گردد بنده خیلی اعتقاد به پرداخت یارانه نقدی ندارم البته مسئولین ذیربط باید در این خصوص اظهار نظر کنند.

*مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در خصوص میادین مشترک هم گفت:در حوزه کاری ما میادین مشترک نیست و آنچه که وظیفه ما است میادین مستقل است البته هر وقت از ما کمک خواسته اند در میادین مشترک وارد شده ایم  مثلا در میادین آزادگان کمک کرده ایم ،ما حدود ۶۰ مخزن را مدیریت می کنیم که عمده آنها مستقل و در خشکی هستند.

* هر کسی این را می داند که ممکن است با تغییر دولت ها در معرض جابه جایی قرار گیرد ما هدفمان خدمت به کلیت نظام است و فرقی ندارد که کجا خدمت کنیم اینجا محلی است برای خدمت و الا اگر جز این باشد سبب گرفتاری و دردسر است آن روزی که شرایط شرکت خاص بود و قبول کردیم بیاییم فقط برای خدمت بود درضمن این جایگاه  یک جایگاه تخصصی است نه سیاسی.

*بورد در خصوص اینکه دسترسی به شما و مدیران نفتی سخت است و نمایندگان مجلس در این خصوص گله داشته اند پاسخ داد:نه اینگونه نیست با اکثر نمایندگان  رابطه خوبی داریم و بعضی ها هر هفته می آیند و به ما سر می زنند ولی ممکن است یکی دو تا از نمایندگان استان گله ای داشته باشند

 

*مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در خصوص حرف و حدیث ها پیرامون عزل و نصب ها در این شرکت بیان داشت: هیچ آدم و مسئول رسمی بالاتر به من نگفته است که فلان کس را پست و منصبی بدهیدالبته وقتی می خواهم کسی را نصب کنم باید بروم و مجوز مسئولین بالاتر از خود را بگیرم اما اینکه آنها سفارش کسی را بکنند اینگونه نبوده است.

* اصول خودمان را از دست نداده ایم و با نگاه تعهد و تخصص آدم هایی دلسوزی را مشغول به کرده ایم دنبال این نبوده ایم که کسی را سر کار بیاوریم تا وابسته به من باشد یا وابسته به چپ و راست و گروه ها باشد.

*بورد در پاسخ به این سوال که در بحث اشتغال برای خوزستان و نیروهای بومی چه اقداماتی کرده اید اظهار داشت: عمده جذب های شرکت بومی بوده اند در بحث جذب رسمی هم تا جایی پیش رفته ایم که ۷۰درصد نیروها بومی باشند  که مصوبه آن هم موجود است.

                    

*در آزمون اخیر ۷۵۰ نفر از قبول شدگان را جذب می کنیم که در اردیبهشت ماه کارشان حل می شود ،در کارهای غیر مستقیم همه نیروها بومی هستند در بخش های پیمانکاری و اجرایی هم جذب کرده ایم که در مجموع طی چند سال اخیر بیش از ۱۰۰۰نفر اشتغال غیر مستقیم داشته ایم.

*کار به گونه ای است که در مرحله ایجاد پروژه زیاد اشتغال تولید می شود و وقتی که پروژه راه اندازی شد چون کار فنی و تخصصی می شود نیروهایی که کار را انجام می دهند خیلی کم می شوند مثل فولاد و آلومینیوم نیست که نیروی کار زیاد بخواهد اما در هنگام اجرای پروژه نیروی زیادی می خواهد اگر بتوانیم امسال چندین پروژه را اغاز کنیم اشتغال غیر مستقیم قابل توجهی  به وجود خواهد آمد.

* در جمع آوری گازها در ده سال گذشته اقدامات خوبی انجام شده است به طوری که امروز بیش از ۹۰ درصد گازهای همراه را جمع آوری می کنیم پروژه های متعددی در حوزه زیست محیطی اجرا کرده ایم هم از لحاظ کنترل گازهایی که آلایندگی ایجاد می کنند هم MOT دستگاه فراوری سیار خریداری و نصب کرده ایم که نفت سوزی کمتری داشته باشد ،در کل مناطق امروز ۷ دستگاه از این نوع در حال کار کردن است که دیگر نفت سوزی نداشته باشیم و فرآوری شوند و به خود کارخانه مبدا داده شوند

*دربخش حفاری اقدامات خوبی داشتیم و سیستم های کنترل آلایندگی ها را نصب کرده ایم ناگفته نماند هیچ منبع رسمی تا به امروز نگفته است که علت آلودگی و مشکل تنفسی در خوزستان نفت بوده است و ما هم ادعا داریم که نفت عامل نبوده است امسال نسبت به سال گذشته گازسوزی ما یک سوم شده است و پژوهشکده نفت اعلام کرد که در حوزه نفت آلایندگی نداریم

*بعضی از این آتش هایی که در اطراف اهواز می بینید از بعضی میادین مشترک مثل آزادگان است مجبوریم به اینجا برای فراوری بیاوریم و بر روی آن کار کنیم و اگر این کار را انجام ندهیم  باید قید میادین مشترک  با عراق را بزنیم تلاش می کنیم تا این مشکلات را بر طرف کنیم و موظفیم که مسائل زیست محیطی را رعایت کنیم.