تاریخ انتشار خبر: ۱۰ , آذر, ۱۳۹۳ | ۱۳:۲۱:۵۱
کد مطلب : 56801
وعده نفتی رئیس جمهور به خوزستان چه شد؟

۳ درصدی که شد ۲ درصد، ۲ درصدی که هیچ!/به قول فامیل دور:من دیگه حرفی ندارم!

رئیس جمهور محترم ظاهرا قبل از ریاست فوری و یکباره قول می دادند اما بعد از رئیس شدن تغییر رویه داده است تا زیر قول خود به خوزستانی ها بزند وی حتی این وعده ۲ درصدی را هم که مشروط به نظر کارشناسان کرده بود و مصوب مجلس شورای اسلامی است محقق نکرد

 

 

به گزارش عصر آبادان ، دکتر روحانی در جریان سفر تبلیغاتی به خوزستان در روزهای پرحرارت انتخابات، به مردم خوزستان وعده داده بود که اگر رئیس‌جمهور شود حتما ۳ درصد از درآمد سالانه نفت را به استان خوزستان اختصاص خواهد داد تا صرف آبادانی این استان شود.

او ۱۳ خرداد ۹۲ در نشست خبری اش در در باغ معین اهواز گفته بود: «۳ درصد از درآمد نفت را به خوزستان اختصاص می‌دهم. این حق مردم خوزستان است و در طول هشت سال جنگ تحمیلی مردم این سرزمین فشار بسیاری متحمل شدند و این درصد برای جبران آن کم است و تلاش خواهم کرد این دو درصد به سه برسد.»

روحانی ۱۳ خرداد در سخنان تبلیغاتی در اهواز به جایگاه خوزستان در بحث نفت و در آمدهای نفتی اشاره کرده و حق خوزستان از این ثروت ملی را بیشتر از ۲ درصد خوانده بود: «این یک حرف حق است که تاکنون عملی نشده است بنابراین تلاش خواهم کرد در دولت تدبیر و امید ۲ درصد نفت را که تاکنون محقق نشده برای مردم خوزستان عملی کنم و این ۲ درصد را به ۳ درصد افزایش دهم.»

اما وی وقتی رئیس جمهور شد در آخرین روز از سفر به خوزستان در  ۲۶ دی با حضور در جمع کارکنان صنعت نفت کشور و نیز مدیران و کارکنان تأسیسات نفتی دارخوین وعده انتخاباتی اش را پس گرفت و گفت: نفت و گازی که در خوزستان وجود دارد متعلق به همه ملت است. اما تولید آن در این منطقه تبعاتی را برای مردم بومی به دنبال دارد که باید حل و فصل شود و مردم منطقه هم مثل مردم سایر نقاط کشور از توسعه صنعت نفت و افزایش تولید آن خوشحال شوند که یک راه آن اختصاص درصدی از درآمدهای نفت به مردم این منطقه است که ما این موضوع را در دولت بحث و بررسی می‌کنیم و اگر مورد قبول دولت قرار گرفت، آن را در لایحه‌ای تقدیم مجلس می‌کنیم.

دکتر روحانی تصریح کرد: عادت و روش من این نیست که فوری و یکباره قولی بدهم بلکه حتماً پیش از هر قول و وعده‌ای آن را ارزیابی می کنم و مورد مشورت کارشناسی قرار می‌دهم؛ این عیب و نقص من است که در هیچ رشته ای متخصص نیستم، برعکس بعضی‌ها که خداوند به آنها لطف کرده و در همه رشته‌ها متخصص شده‌اند. از همین رو تا مشورت تخصصی و نظر کارشناسی درباره موضوعی نگیرم قادر به تصمیم‌گیری درباره آن نبوده و البته شرعاً خود را مجاز به تصمیم‌گیری نمی‌دانم.

رئیس جمهور محترم ظاهرا قبل از ریاست فوری و یکباره قول می دادند اما بعد از رئیس شدن تغییر رویه داده است تا زیر قول خود به خوزستانی ها بزند وی حتی این وعده ۲ درصدی را هم که مشروط به نظر کارشناسان کرده بود و مصوب مجلس شورای اسلامی است محقق نکرد.

بعد از گذشت یکسال هیچ خبری از حرفهای خوشمزه رئیس جمهور نیست البته ناگفته نماند که ۳درصد را که ندادند هیج در بودجه سال ۹۳ نه تنها این ردیف بودجه برای استان دیده نشد بلکه کاهش شدید بودجه ای استان منجر به استعفای دسته جمعی نمایندگان استان شد در ایم اوضاع تنها حرفی که می شود به رئیس جمهور زد به قول فامیل دور این است: من دیگه حرفی ندارم!

منبع: رهیاب