تاریخ انتشار خبر: ۲۸ , دی, ۱۳۹۳ | ۲۱:۵۶:۵۰
کد مطلب : 68299
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب اهواز

۶۰درصد آب اهواز از طرح غدیر است/نصف فاضلاب اهواز به کارون می ریزد

غلامرضا براتی گفت: شرکت آبفا از ورود حدود ۱٫۵ تا ۱٫۷ متر مکعب بر ثانیه از ورود ۴۰ تا ۵۰ درصد فاضلاب اهواز به کارون جلوگیری کرده است و با راه اندازی تصفیه خانه شرق از ورود ۵۰درصد فاضلاب شرق اهواز در رودخانه کارون جلوگیری می شود .

 

 

به گزارش عصر آبادان  به نقل از اهواز نوین:غلامرضا براتی ، مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب اهواز در گفتگو با خبرنگار ما در خصوص قول یک هفته ای رئیس جمهور در اجرای طرح جامع آبرسانی غدیر و کیفیت بخشی به آب شهر اهواز گفت:  همان طور که آقای رئیس جمهور وعده داده بودند که آب غدیر یک هفته ای به شهر اهواز برسد این کار انجام شد و دلیل اصلی وعده رئیس جمهور این بود که ایشان اطلاعات کاملی از وضعیت پیشرفت فیزیکی پروژه و خط انتقال آن داشتند .

مدیر عامل شرکت آبفا تامین ۶۰ درصد آب اهواز را از طرح غدیر دانست و افزود: مجری اصلی طرح آبرسان غدیر سازمان آب و برق است و با توجه به تلاش های خوبی که صورت گرفت آب غدیر در تصفیه خانه شماره دو اهواز وارد شد ،این تصفیه خانه ۳۰۰ هزار متر مکعب در شبانه روز آب تولید می کند و با توجه به وسعت و خطوط انتقالی ۶۰ درصد مناطق اهواز که شامل کل غرب اهواز از سید خلف تا گلستان را تحت پوشش  قرار می دهد، البته به جز منطقه معین زاده که تصفیه خانه کوچکی دارد که در آنجا اختلاتی بین آب کارون و غدیر صورت می گیرد.

وی درباره مناطق تحت پوشش آب غدیردر اهواز خاطرنشان کرد:می توان گفت تقریبا۱۰۰ درصد آب غرب اهواز از غدیر است و در قسمت شرق اهواز نیز دو خط انتقال غرب به شرق، آخر آسفالت، پاداد، باهنر، اسلام آباد، کوت عبدالله تا کانتکس کوی نفت، شهرک آغاجاری، سه راهی صنایع فولاد و کوی نیرو و بخش عمده ای از کوروش تحت پوشش آب غدیر قرار داده اند ،۱۰ درصد آب اهواز هم از آب شوشتر است و به طور کلی می توان گفت ۷۰ درصد آب توزیع شده در شبکه ورودی آب اهواز از کارون نیست بلکه برداشت آب از غدیر است. تنها ۳۰ درصد آب از کارون در حال تامین است.

مدیر عامل شرکت آبفا افزود :امیدواریم در فاز دوم غدیر تصفیه خانه شماره یک نیز بهره مند شود و مناطقی همچون زیتون، ملی راه ، مرکز شهر، زیتون کارگری تحت پوشش آب غدیرقرار گیرند.

وی طرح جامع آبرسانی غدیر را در سه فاز اجرایی پیش بینی کرد و افزود: طرح جامع آبرسانی غدیر باید به سه نقطه شهر اهواز آب انتقال هد،این پروژه  در دو نقطه فازیک و دو تعریف شده است که در واقع اکنون فاز دو هم قرار است به تصفیه خانه شماره یک اهواز آب منتقل کند و کارهای اجرایی این پروژه نیز بالای ۷۰ تا۸۰ درصد انجام شده است.

براتی وعده اجرای فاز دو طرح آبرسانی غدیر و تامین ۸۰ درصدی آب شرق اهواز را داد وخاطر نشان کرد: اگر فاز دو طرح جامع آبرسانی غدیر انجام شود میانگین حدود ۸۰ درصد شهر اهواز از آب غدیر تامین خواهد شد ،منطقه بیت المقدس یا جنوب غرب همان افق طرح یا فاز سوم طرح جامع آبرسانی غدیر است که همزمان با برداشت آب غدیر از دز خواهد بود که آن افق طرح است.

وی بیان کرد : قرار است که در آینده آب غدیر از محل سد دز تامین شود که  با توجه به شرایط آب دز، کیفیت آب در شهرها بهتر خواهد شد.

براتی از اتمام طرح جامع آبرسانی غدیر در آینده ای نزدیک خبرداد و گفت: رئیس جمهور اجرای فاز اول و تامین آب در یک نقطه را وعده دادند و اکنون فاز دوم طرح در حال انجام است و ما نیز امیدواریم با اجرای کارهای باقیمانده در فاز یک و دو این پروژه ،تحقق کامل این وعده تا پایان سال مالی سال جاری باشد.

وی در بخش دیگری از صحبتهای خود به تفاوت آب غدیر و کارون پرداخت و گفت: آب غدیر در تصفیه خانه شماره دو اهواز به ما تحویل داده می شود که این آب از محل کرخه آمده و مابقی آب ها از دز است، اما آنچه که برای ما بسیار مهم است تفاوت اساسی کیفیت آب غدیر که از سمت کرخه می آید با آب کارون است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب اهواز اظهار کرد : اولین پارمتر مورد بررسی در کیفیت آب EC یا همان لب شوری است ، EC شوری آب غدیر که از کرخه است ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ میکروموث ،اما  EC کارون ۲۷۰۰ تا ۲۸۰۰ میکروموث است و در فصل برداشت بالای آب توسط کشاورزان و با کاهش حجم رودخانه، شوری آب افزایش می یابد و در برخی مواقع به ۳۰۰۰ میکروموث هم می رسد.

براتی اظهار کرد: آب غدیر می تواند ۱۲۰۰ میکروموث شوری آب را کاهش دهد و علاوه بر این لب شوری آب را نیز پایین می آورد؛ آب کرخه از نظر کیفیت شرایط ایده آلی را دارد.

افزود: شما می توانید از خانم های خانه دار غرب اهواز بپرسید که مقایسه کنند تفاوت شستشو ظروفشان را با آبی که قبلا از کارون استفاده می کردند و لکه های سفید رنگی را روی ظرف می دیدند ، آب غدیر میزان EC  یا همان لب شوری بسیار کمتری از آب کارون دارد .

براتی در پاسخ به سوال خبرنگار درباره میزان ورود فاضلاب شهری و صنعتی اهواز به کارون گفت: ارائه آمار از فاضلاب های های صنعتی و کشاورزی به عهده محیط زیست است که برآورد و اعلام کند اما پیش بینی کل فاضلاب های شهر اهواز مطابق جمعیت مردم چهار متر مکعب بر ثانیه است که در واقع حجم فاضلاب شهری اهواز است.

وی ادامه داد: شهر اهواز در بحث تصفیه فاضلاب به دو قسمت شرق و غرب تقسیم می شود ،با توجه به کارهایی که در سنوات گذشته صورت گرفته از میزان چهار متر مکعب بر ثانیه حجم فاضلاب شهری اهواز بخش عمده این فاضلاب ها به سمت تصفیه فاضلاب شرق که اکنون در حال ساخت است می رود.اگراین تصفیه خانه راه اندازی شود بخش عمده فاضلاب شرق اهواز تصفیه خواهد شد. در غرب اهواز نیز یک تصفیه خانه داریم که در حال کار است البته در طرح جامع بحث افزایش و توسعه آن دیده شده و در طرح فایناس در حال انجام است.

مدیر عامل آبفا اهواز ادامه داد: در غرب اهواز با توجه به وجود تصفیه خانه موجود از ورود بخشی از فاضلابهای غرب به کارون جلوگیری می شود ، در شرق اهواز نیز بخشی از فاضلاب شرق به سمت نهر ماله به سمت شادگان می رود که در آنجا با توجه به نیزار های موجود در نهر یک خود پالایی و تصفیه طبیعی را شاهد هستیم و مابقی فاضلاب شرق اهواز نیز به رودخانه کارون می ریزد.

وی از آمار بالای ورود فاضلاب های شهری و صنعتی به رودخانه کارون خبر داد و خاطر نشان کرد: شرکت آبفا تا الان حدود ۱٫۵ تا ۱٫۷ متر مکعب بر ثانیه از ورود فاضلاب به کارون جلوگیری کرده  یعنی از چهار متر مکعب بین ۴۰ تا ۵۰ درصد از ورود  فاضلاب اهواز به کارون جلوگیری شده البته این به این معنا نیست که اکنون هیچ فاضلابی وارد رودخانه کارون نمی شود بلکه ۵۰ درصدش باقی است که امیدواریم با راه اندازی تصفیه خانه شرق از ورود ۵۰درصد فاضلاب شرق  اهواز در رودخانه کارون جلوگیری شود .

براتی اجرای تصفیه خانه بزرگ اهواز را تبدیل یک تهدید به فرصت دانست و تصریح کرد: این پروژه ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و تمام تجهیزات آن خریداری شده در حالت فعلی در مرحله نصب و راه اندازی است ، دلیل تاخیر بهره برداری از این پروژه در سال ۹۳تحریم ها بود امیدواریم تا شهریور ماه سال ۹۴ از نظر اجرایی به بهره برداری برسد.

مدیر کل اداره آب و فاضلاب اهواز به موارد استفاده تصفیه خانه شرق اشاره کرد و افزود: استفاده از چرخه آب در دنیا مرسوم است ،زیرا تصفیه فاضلاب برای مصارف کشاورزی و صنعتی  مورد استفاده قرار می گیرد، اگر این تصفیه خانه راه اندازی شود حداقل برآوردی که شده ۷۰۰۰هزار هکتار زمین های کشاورزی که در اطراف آن تصیه خانه هستند می تواند به باغات و کشاورزی تبدیل شود.

وی تصریح کرد: اکثر مسئولین کشوری که با اهواز سفر می کنند یکی از موضوعات مورد پیگیریشان بحث فاضلاب است.امیدواریم با حمایت های صورت گرفته استاندار که یکی از دغدغه هایشان راه اندازی این تصفیه خانه است و تامین اعتبار منابع مالی هرچه سریعتر به بهره برداری رسد.

 منبع: رهیاب