تاریخ انتشار خبر: ۲۸ , بهمن, ۱۳۹۳ | ۲۱:۰۳:۵۸
کد مطلب : 74231

۶۱ خالکوبی روی بدن مومیایی ۵۳۰۰ ساله

باستان شناسان با استفاده از اسکن‌های جدید بر روی «اوتسی»، مومیایی معروف ۵۳۰۰ ساله موفق به کشف ۶۱ عدد خالکوبی بر روی بدن آن شدند.

 

 محققان موزه باستان‌شناسی «تیرول» ایتالیا با کمک تکنولوژی‌های جدید اسکن، بدن «اوتسی» مومیایی ۵۳۰۰ ساله یخی را که به خوبی در طبیعت به‌جامانده است را بررسی و ۶۱ خالکوبی بر روی بردن وی کشف کردند که پیش از این به سبب تیرگی رنگ مومیایی قابل مشاهده نبود.

 

باستان‌شناسان برای این کار اجازه دادند اندکی از یخِ پیرامون این مومیایی آب شود و سپس از جهت‌های گوناگون از بدن وی عکسبرداری کردند.

 

بیشترین تراکم خالکوبی ها در بخش پایین زانوی راست یافت شده است، در حالی که بزرگترین خالکوبی‌ها دور مچ دست راست مرد یخی مشاهده شده است.

 

اوتسی مرد یخی در سال ۱۹۹۱ در یخ‌رود «شنالشتال» در کوه‌های آلپ اوتسال در نزدیکی مرز میان اتریش و ایتالیا توسط دو گردشگر آلمانی یافت‌ شد. نام او را از اوتسال همان منطقه‌ای که وی را یافتند گرفته‌ شده‌ است. او کهن‌ترین مومیایی طبیعی یافت‌شده در اروپاست.

 

در آغاز تصور شد که این لاشه‌ای تازه است، مانند پیکر بی‌جان بسیاری دیگر که در آن منطقه یافت می‌شد، پیکر به جلو خوابیده بوده و زیر یخ‌ها پیچیده‌ شده‌ بود. لاشه به اینسبروک برده شد و در آنجا بود که قدمت یرینگی اوتسی مشخص شد.

 

از سال ۱۹۹۸ تاکنون این پیکر در موزه باستان‌شناسی تیرول جنوبی در بولتزانوی ایتالیا به نمایش گذاشته می‌شود.