تاریخ انتشار خبر: ۱۰ , دی, ۱۳۹۳ | ۱۳:۵۵:۰۱
کد مطلب : 63296
به مناسبت شهادت امام حسن عسگری (ع)؛

۸ ربیع روز شهادت غریبانه امام سامراست/متن نامه امام حسن عسکری به شیعیان

امام حسن عسگری در حالی در هشتم ربیع‌الاول به‌صورت غریبانه‌ای به شهادت رسید که یکی از مهم‌ترین رسالت‌های او آماده‌سازی جامعه برای دوران غیبت امام زمان (عج) بود.

 

 

به گزارش عصر آبادان،  امام حسن عسگری (ع) پیشوای یازدهم شیعیان است که بنا بر نقل مشهور در ماه ربیع‌الآخر سال ۲۳۲ ق چشم به جهان گشود و در تاریخ اول ربیع‌الاول سال ۲۶۰ ق به دستور معتمد عباسی، مسموم و در روز هشتم همان تاریخ به شهادت رسید و پس از این‌که فرزندش، امام زمان (عج) درحالی‌که پنج سال بیش‌تر نداشت بر او نماز خواند، در خانه خود در سامرا و در کنار مرقد پدرش به خاک سپرده شد.

پدر بزرگوارشان امام دهم، حضرت هادی (ع) و مادرش که بانویی پارسا و شایسته بود «حدیث» یا «سلیل» است که برخی از او به نام «سوسن» یادکرده‌اند.

کنیه و القاب امام یازدهم

امام یازدهم شیعیان دارای دو کنیه است: که اولی «ابو محمد» و کنیه مخصوص آن حضرت است و دومی «ابن الرضا» که به پدر و جدش امام جواد (ع) نیز گفته می‌شد و مشهورترین لقب حضرت «عسکری» است؛ چون امام به فرمان خلیفه عباسی به‌اجبار در محلی به نام عسکر در سامرا سکونت داشته به عسکری شهرت یافت.

دوران امامت امام حسن عسگری (ع)

امام یازدهم با شهادت پدرش در سال ۲۵۴ ق در سن ۲۲ سالگی به امامت رسید و باوجود تنها شش سال امامت با سه خلیفه عباسی هم‌عصر بود: معتز عباسی، مهتدی و معتمد و حوادث و وقایع مهمی در دوران امامت این امام رخ داد که مهم‌ترین آن‌ها مسئله تولد، رشد و غیبت امام زمان (عج) است که آن حضرت با تدابیر صحیح و درست خود از یکسو سبب حفظ جان امام بعدی خود گردید و از سوی دیگر مقدمات لازم برای انتقال شیعه از مرحله حضور به مرحله غیبت را فراهم ساخت.

چند حدیث از زندگی امام حسن عسگری (ع)

*جدال مکن که ارزشت می‌رود و شوخی مکن که بر تو دلیر شوند. (تحف العقول ص ۴۸۶)
* عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه [حقیقتِ] عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. (تحف العقول، ص ۴۴۸)

* یکی از مصائب و ناراحتی‌های کمرشکن، همسایه‌ای است که اگر به او احسان و خدمتی شود آن را پنهان و مخفی دارد و اگر ناراحتی و اذیتی متوجّه‌اش گردد آن را علنی و آشکار سازد. (بحارالأنوار، ج ۷۵، ص ۳۷۲، ح ۱۱)

*تواضع و فروتنی، نعمتی است که بر آن حسد نبرند. (تحف العقول، ص ۴۸۹)

*تمام پلیدی‌ها در خانه‌ای قرار داده‌شده و کلید آن دروغ‌گویی است. (بحارالانوار، ج ۷۸، ص ۳۷۷)

*وصول به خداوند عزّوجلّ، سفری است که جز با عبادت در شب حاصل نگردد. (مسند الامام العسکری، ص ۲۹۰)

* هرکس ورع و احتیاط در روش زندگی‌اش، بزرگواری و سخاوت عادت برنامه‌اش و صبر و بردباری برنامه‌اش باشد; دوستانش زیاد و تعریف‌کنندگانش بسیار خواهند بود. (أعلام الدّین، ص ۳۱۴)

*در مقام ادب برای تو همین بس که آنچه برای دیگران نمی‌پسندی، خود، از آن دوری‌کنی. (مسند الامام العسکری، ص ۲۸۸)

* هرکس حقوق هم نوعان خود را بشناسد و رعایت کند و مشکلات و نیازمندی‌های آن‌ها را برطرف نماید، در پیشگاه خداوند دارای عظمت و موقعیتی خاصی خواهد بود. (احتجاج طبرسی، ج ۲، ص ۵۱۷، ح ۳۴۰)

*کسی که در مقابل مردم بی‌باک باشد و رعایت مسائل اخلاقی و حقوق مردم را نکند، تقوای الهی را نیز رعایت نمی‌کند. (بحارالانوار، ج ۶۸، ص ۳۳۶)

*مؤمن برای مؤمن، برکت و بر کافر، اتمام حجّت است. (تحف العقول، ص ۴۸۹)

* از ادب ـ و اخلاق انسانی و اسلامی ـ نیست که در حضور شخص مصیبت‌دیده و غمگین، اظهار شادی و سرور کند. (بحارالانوار، ج ۷۵، ص ۳۷۴، ح ۲۸)

* نماز ظهر و عصر را دنباله هم ـ در اوّل وقت ـ انجام بده که در نتیجه آن فقر و تنگ‌دستی از بین می‌رود و به مقصود خودخواهی رسید. (الکافی، ج ۳، ص ۲۸۷، ح ۶)

*پارساترین مردم کسی است که در هنگام شبهه توقّف کند. عابدترین مردم کسی است که واجبات را انجام دهد. زاهدترین مردم کسی است که حرام را ترک نماید. کوشنده‌ترین مردم کسی است که گناهان را رها سازد. (تحف العقول، ص ۴۸۹)

* قبیح‌ترین و زشت‌ترین حالت و خصلت برای مؤمن آن حالتی است که دارای آرزویی باشد که سبب ذلّت و خواری او گردد. (تحف العقول: ص ۴۹۸ س ۲۲، بحارالانوار: ج ۷۵، ص ۳۷۴، ح ۳۵.)

 

متن نامه امام حسن عسکری(علیه‌السلام) به شیعیان

امام حسن عسگری (علیه‌السلام)  در نامه ای خطاب به شیعیان خود و البته به ما و همه پیروان خود چنین مرقوم فرموده‌اند:

 

«ای شیعیان من! شما را به تقوای الهی و پرهیزگاری در دینتان سفارش می‌کنم.

از شما می خواهم در راه خدا تلاش و کوشش کنید و راستگو باشید.

هرکس شما را امین شمرد و امانتی به شما سپرد، چه نیکوکار بود و چه بدکار، امانت دار امانتش باشید.

 

ای شیعیان من! شما را به خوب همسایه داری سفارش می‌کنم و توصیه می‌کنم نماز را با جماعت بخوانید، از بیماران برادران دینی خود عیادت کنید و در تشییع جنازه آیشان شرکت کنید.

حقوق برادران دینی خود را بپردازید که اگر فردی از شما پرهیزکار، راستگو و امانتدار باشد و با مردم خوشرفتاری کند، می‌گویند: این شیعه است و در نتیجه باعث خواشحالی ما می‌شود.

 

۲۲۴۴_religion.jpgای شیعیان من ! از خدا بترسید و زینت ما باشید، نه آن که باعث ننگ ما گردید، هر دوستی که هست به نفع ماجلب کنید و هر زشتی را از ما برطرف سازید، زیرا که هر چه از نیکی درباره ما گفته شود، سزاواریم و هر بدی که درباره ما بگویند، ما آنچنان نیستیم. ما از جانب خدا پاک داشته شده‌ایم و هر که جز ما چنین ادعایی کند، دروغگو است.

 

و در آخر سفارش می‌کنم شما را به اینکه خدا را زیاد یاد کنید و فراوان به یاد مرگ باشید، قرآن را زیاد تلاوت کنید و بر پیامبر خدا بسیار صلوات بفرستید که در هر صلوات بر رسول خدا (صلوات الله علیه و آله) ده حسنه است. بدانچه شما را سفارش کردم، عمل کنید، به شما درود می‌فرستم و شما را به خدا می‌سپارم.

 

_______________________________________________________

«بحارالأنوار، ج ۷۵، ص ۳۷۲»