تاریخ انتشار خبر: ۲۸ , آذر, ۱۳۹۳ | ۱۲:۰۵:۵۶
کد مطلب : 60411
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار:

۹٫۵ درصد از ایرانی‌ها در پایین‌ترین سطح از بازار کار قرار دارند

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در زمان حاضر ۹٫۵ درصد از ایرانی‌ها در پائین‌ترین سطح بازار کار قرار دارند.

خبرگزاری فارس: 9.5 درصد از ایرانی‌ها در پایین‌ترین سطح از بازار کار قرار دارند

به گزارش عصر آبادان ، حسن طائی در حاشیه دومین روز از همایش سراسری بیمه بیکاری و حمایت از مشاغل، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آبادان اظهار کرد: نرخ بیکاری کشور بر اساس داده‌ها و اطلاعات مرکز آمار ایران به عنوان مرجع اصلی حدود ۹٫۵ درصد است که این بدان معناست که این افراد در بدترین وضعیت در بازار کار به سر می‌برند.

وی با اشاره به جمیعت ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفری بیکاران کشور (در پائین‌ترین سطح از بازار کار) عنوان کرد: این افراد حتی از داشتن یک ساعت کار در هفته نیز محروم هستند، البته با نگاهی دقیق‌تر به این آمار در می‌یابیم که افراد دیگری نیز در همسایگان دور و نزدیک این عده هستند که به طور مثال فقط به پنج ساعت کار در هفته مشغول هستند که نمی‌توان این دسته را نیز جزو شاغلان به حساب بیاوریم.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: کسانی که شاغل هستند اما درآمد خیلی پائین و درآمدی دارند به نحوی که توان گذران زندگی آنها را نمی‌دهد نمی‌توان جزو شاغلان به حساب آورد، پس بنابراین بیکاری یک همسایگان دور و نزدیکی دارد.

طائی اضافه کرد: کسانی که مدت زمان مدیدی در بازار کار حضور داشتند اما الان از بازار کار خارج شده‌اند و به دلیل آنکه شغلی نیافته به جرگه بیکاران پیوسته‌اند.

وی ادامه داد: بر این اساس اگر به بیکاری و کسانی که در معرض بیکاری هستند و یا کسانی که همسایه بیکاری هستند، توجه کنیم می‌بینیم که نرخ بیکاری و جمعیت بیکاری ما به مراتب افزون خواهد شد.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: با اضافه شدن تعریف‌ها و طبقه بندی‌های جدید، هم جمعیت فعال تغییر می‌کند و هم امکان اعلام نرخ بیکاری به طور قطعی وجود ندارد.

طائی با بیان اینکه نرخ ۹٫۵ درصد اعلام شده مربوط به کسانی است که دارای بدترین وضعیت در بازار کار هستند، با اشاره به برنامه‌های دولت در راستای کاهش نرخ بیکاری چنین گفت: اکنون بیشترین تاکید دولت بر روی سیاست‌های ارتقایی برای بهبود وضعیت تولید در بنگاه‌های اقتصادی است اما باز هم در تمام بخش‌ها تلاش کرده تا کارهایی را انجام دهد.

وی افزود: موضوع سرمایه‌گذاری و رشد به طور جدی در دستور کار دولت قرار گرفته و اکنون بنگاه‌ها و شرکت‌های بزرگ تولیدی از وضعیت رکود سال ۹۲ خارج شده و وضعیتی رو به بهبود دارند.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطر نشان کرد: در کنار سیاست‌های کلان اتخاذ شده دولت، وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی نیز در عرصه مشاغل خانگی، خرد و کوچک نیز ورود کرده است.

طائی بیان کرد: ارائه بسته‌های متعدد برای ایجاد این نوع از مشاغل در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد.

وی تصریح کرد: موضوع بنگاه‌های پشتیبان در راستای خوشه‌بندی و شبکه‌بندی مشاغل خرد، کوچک و خانگی مد نظر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است تا این مشاغل قدری متفاوت‌تر و کارآمدتر از قبل وارد بازار کار کند.

وی در پایان از آماده‌سازی نیروی کار در قالب طرح کارورزی دانش‌آموزان دانشگاهی با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور را به عنوان دیگر برنامه‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواند و گفت: در کنار این مباحث موضوع یارانه سود و کار مزد تسهیلات اعطایی و اشتغال روستایی و اشتغال عمومی که مربوط به کارهای عمومی و عمرانی دولت در مناطق مرزی و حاشیه‌ای است نیز در لیست برنامه‌ها و اقدامات وزارتخانه برای کمک به رفع بیکاری در کشور قرار دارد.

منبع: فارس